فضا سازی و انواع روف گاردن

ارسال شده در: آذر 15, 1399
نویسنده: مدیر ارسام بنا

´روف گاردن‌ها انواع مختلفی دارند; از همین رو طراح باید با توجه به شرایط محل اجرای روف گاردن، یکی از انواع طراحی روف گاردن را برگزیند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که اجرای انواع روف گاردن هزینه‌های بالایی را در پی دارد اما باید توجه داشت که یک طراح و مجری حرفه ای می‌تواند یکی از انواع آن را برگزیند که هزینه بسیار بالایی را به کارفرما تحمیل نکند. البته باید به این مسئله توجه داشت که به طور کلی، روف گاردن‌ها از هر نوعی که باشند، به دلیل ویژگیهایی که دارند، نسبتا هزینه بر هستند. اما باید در نظر داشت مزایایی که از آنها نصیب ساکنان ساختمان می‌شود قابل قیاس با هزینه‌ها نیست.

•روش متمرکز •روش گسترده •روش ترکیبی •روش مدولار

سیستم متمرکز یا باغ بام

برای سیستم متمرکز واژه  Roof Garden یا باغ بام استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع از بام سبز (روف گاردن) شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می‌شود.

بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند. در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی‌است و برای بامهایی که دسترسی عمومی‌دارند بکار برده می‌شوند.

زیبا ترین شکل اجرای روف گاردن نوع متمرکز است، به این دلیل که تمام سطح کار شامل فضای سبز می شود و به معنای واقعی ایجاد یک باغ بر روی سقف می باشد .

در این سیستم با توجه به طرح تقریبا تمامی المانهای روف گاردن و محوطه سازی مانند آلاچیق، باربیکیو، پرگولا، آبنما، آبیاری هوشمند، مه پاش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.